Committee

Committee
General Chair Duk Hyun Kang (RS Automation, Korea)
General Co-Chair Kyung-Soo Kim (KAIST, Korea)
Program Co-Chairs Hyo-Sung Ahn (GIST, Korea)
Hyungbo Shim (Seoul Nat’l Univ., Korea)
Focused Track Chair Hyo-Sung Ahn (GIST, Korea)
Dongsuk Kum (KAIST, Korea)
Jaeheung Park (Seoul Nat’l Univ., Korea)
Finance Chair Jun Moon (Univ. of Seoul, Korea)
Workshop Chair Jung Hoon Kim (POSTECH, Korea)
Publication Chair Hongkeun Kim (KOREATECH, Korea)
Publicity Chair Sehoon Oh (DGIST, Korea)
Exhibition Chair Kyoungchul Kong (KAIST, Korea)
Local Arrangement Chair Sangrok Jin (Pusan Nat’l Univ., Korea)
Award Committee Chair Youngjin Park (KAIST, Korea)
젣뼱븰援 Hye Kyung Cho (Hansung Univ., Korea)
Juhoon Back (Kwangwoon Univ., Korea)
International Program Committee

(People who served as a meta-reviewer for the review process)

  • Hyosung Ahn (GIST)
  • Choon Ki Ahn (Korea Univ.)
  • Jordi Albo (La Salle Ramon Llull Univ.)
  • Sreenatha G. Anavatti (Univ. of New South Wales)
  • Nikos Aspragathos (Univ. of Patras)
  • Juhoon Back (Kwangwoon Univ.)
  • Joonbum Bae (UNIST)
  • Hyochoong Bang (KAIST)
  • Young-bong Bang (Seoul Nat’l Univ.)
  • Pinhas Ben-Tzvi (George Washington Univ.)
  • Kyung-Seok Byun (Mokpo Nat’l Univ.)
  • Dong Hyuk Cha (Korea Polytechnic Univ.)
  • Hyeygjeon Chang (Kookmin Univ.)
  • Chwan Hsen Chen (Yuan Ze Univ.)
  • Jian Chen (City Univ. of Hong Kong)
  • Kwang-Hyun Cho (KAIST)
  • Kyoungrae Cho (Dong Seoul College)
  • Hyekyung Cho (Hansung University)
  • Chintae Choi (RIST)
  • Hyeungsik Choi (Korea Maritime Univ.)
  • Jae Weon Choi (Pusan Nat’l Univ.)
  • Jongeun Choi (Yonsei Univ.)
  • Youngjin Choi (Hanyang Univ.)
  • Kwan-ho Chun (Chungnam Univ.)
  • Carl Crane (Univ. of Florida)
  • Baocang Ding (Jiaotong Univ.)
  • Jiuxiang Dong (Northeastern Univ.)
  • Junping Du (Beijing Univ. of Sci. and Tech.)
  • Guangren Duan (Harbin Inst. of Tech.)
  • Yongsoon Eun (DGIST)
  • Zhang Fan (Sun Yat-sen Univ.)
  • Antonio Franchi (LAAS-CNRS)
  • Anna Friesel (Technical Univ. of Denmark)
  • Li-Chen Fu (Nat’l Taiwan Univ.)
  • Toshio Fukuda (Nagoya Univ.)
  • Furong Gao (Hong Kong Univ. of Sci. and Tech.)
  • Luis Gomes (Univ. Nova Lisbon)
  • Maki K. Habib (American Univ. in Cairo)
  • Soohee Han (POSTECH)
  • Hideki Hashimoto (Chuo Univ.)
  • Nguyen Quang Hoang (Hanoi Univ. of Sci. & Tech.)
  • Seyed Hossein Hosseini (Univ. of Tabriz)
  • Jianghai Hu (Purdue Univ.)
  • Biao Huang (Univ. of Alberta)
  • Uk-Youl Huh (Inha Univ.)
  • Hiroshi Ito (Kyushu Inst. of Tech.)
  • Gyu-In Jee (Konkuk Univ.)
  • Jae Wook Jeon (Sungkyunkwan Univ.)
  • Seonghee Jeong (Osaka Electro-communication Univ.)
  • Yingmin Jia (Beihang Univ.)
  • Bin Jiang (Nanjing Univ. of Aeronautics and Astronautics)
  • Sangrok Jin (Seoul National Univ.)
  • Gawnghyeok Ju (KARI)
  • Il-Kyun Jung (Korea Electronics Tech. Inst.)
  • Bong-Soo Kang (Hannam Univ.)
  • Byoung Hun Kang (Korea Polytechnic Univ.)
  • Chul-Goo Kang (Konkuk Univ.)
  • Chang Mook Kang (Incheon National University)
  • Hamid Reza Karimi (Politecnico di Milano)
  • Hyoungseop Kim (Kyushu Inst. of Tech.)
  • Jin-Oh Kim (Kwangwoon Univ.)
  • Jongrae Kim (Univ. of Glasgow)
  • Jung Kim (KAIST)
  • Jung-Su Kim (SeoulTech)
  • Won-Jong Kim (Texas A&M Univ.)
  • Young Han Kim (Donga Univ.)
  • Youngbok Kim (Pukyong Nat’l Univ.)
  • Hongkeun Kim (KOREATECH)
  • Kyungsoo Kim (KAIST)
  • Kwangsoo Kim (Hanbat National Univ.)
  • Kwangki Kim (Inha Univ.)
  • Kyungdae Kim (DGIST)
  • Junghoon Kim (POSTECH)
  • Sungwan Kim혻 (Seoul Nat’l Univ.)
  • Nak Yong Ko (Chosun Univ.)
  • Kyoungchul Kong (KAIST)
  • Dongsuk Kum (KAIST)
  • Ohmin Kwon (Chungbuk National Univ.)
  • SangJoo Kwon (Korea Aerospace Univ.)
  • Sam Tak-Wu Kwong (City Univ. of Hong Kong)
  • Choon-Young Lee (Kyungpook Nat’l Univ.)
  • Chul-Hee Lee (Inha Univ.)
  • Hee-Hyol Lee (Waseda Univ.)
  • Ho Cheol Lee (ADD)
  • Jang Myung Lee (Pusan Nat’l Univ.)
  • Joo-Ho Lee (Ritsumeikan Univ.)
  • Kwang Soon Lee (Sogang Univ.)
  • Moon Yong Lee (Yeungnam Univ.)
  • Se Han Lee (Kyungnam Nat’l Univ.)
  • Serin Lee (Inst. for Infocomm Research)
  • Suk Lee (Pusan Nat’l Univ.)
  • Young Jae Lee (Konkuk Univ.)
  • Youngwoo Lee (Pai Chai University)
  • Dongjun Lee (Seoul National Univ.)
  • Doo-Yong Lee (KAIST)
  • Jongmin Lee (Seoul National Univ.)
  • Donghai Li (Tsinghua Univ.)
  • Hongbo Li (Tsinghua Univ.)
  • Yangmin Li (Univ. of Macau)
  • Shihua Li (Southeast Univ.)
  • Der-Cherng Liaw (Nat’l Chiao Tung Univ.)
  • Myo Taeg Lim (Korea Univ.)
  • Fei Liu (Jiangnan Univ.)
  • Tao Liu (Dalian Univ. of Tech.)
  • Stefano Longo (Cranfield Univ.)
  • Eric T. Matson (Purdue Univ.)
  • Jun Moon (Univ. of Seoul)
  • Yoshifumi Morita (Nagoya Inst. of Tech.)
  • Hyun Myung (KAIST)
  • Nobuaki Nakazawa (Gunma Univ.)
  • Quang Hie Ngo (Can Tho Univ.)
  • Quoc Chi혻 Nguyen (Ho Chi Minh City Univ. of Tech.)
  • Yoshimasa Ochi (Nat’l Defense Academy)
  • Yasuaki Ohataki (Kanagawa Inst. of Tech.)
  • Hyung-Soon Park (KAIST)
  • Jaehyun Park (Inha Univ.)
  • Jong Hyeon Park (Hanyang Univ.)
  • Ju Hyun Park (Yeongnam Univ.)
  • Kyi Hwan Park (GIST)
  • Sangdeok Park (KITECH)
  • Youngjin Park (KAIST)
  • Gyunghoon Park (KIST)
  • Jooyoung Park (Korea Univ.)
  • Martin Pies (VSB-Technical Univ. of Ostrava)
  • Zhaowu Ping (Hefei Univ. of Technology)
  • Joe 쏶iZhao Qin (Chinese Univ. of Hong Kong)
  • Muhammad Rehan (Pakistan Inst. of Eng. & Tech. (PIEAS))
  • Keun-Ho Rew (Hoseo Univ.)
  • Mahmut Reyhanoglu (Embry-Riddle Aeronautical Univ.)
  • Chang-Kyun Ryoo (Inha Univ.)
  • Jee-Hwan Ryu (KAIST)
  • Yohei Saika (Gunma Nat’l College of Tech.)
  • Minoru Sasaki (Gifu Univ.)
  • Chalermchon Satirapod (Chulalongkorn Univ.)
  • TaeWon Seo (Yeungnam Univ.)
  • Mohammad Shamsuzzoha (Abu Dhabi Oil Refining Co.)
  • Tielong Shen (Sophia Univ.)
  • Hyungbo Shim (Seoul Nat’l Univ.)
  • William Singhose (Georgia Inst. of Tech.)
  • Young Ik Son (Myongji Univ.)
  • Toshiharu Sugie (Kyoto Univ.)
  • Young Soo Suh (Univ. of Ulsan)
  • Zengqi Sun (Tsinghua Univ.)
  • Sangkyung Sung (Konkuk Univ.)
  • Yoshihiko Takahashi (Kanagawa Inst. of Tech.)
  • Ching-Chih Tasi (Nat’l Chung-Hsing Univ.)
  • Shigeyuki Tateno (Waseda Univ.)
  • Vittaya Tipsuwanporn (King Mongkut’s Inst. of Tech.)
  • Nguyen-Vu Truong (Vietnam Academy of Sci. & Tech.)
  • Raissa Uskenbayeva (InterNat’l Information Tech. Univ.)
  • Gurvinder Virk (CLAWAR Association Limited)
  • Fu-Cheng Wang (Nat’l Taiwan Univ.)
  • Sheng-Guo Wang (Univ. of North Carolina at Charlotte (UNC Charlotte))
  • Youqing Wang (Beijing Univ. of Sci. and Tech.)
  • Keigo Watanabe (Okayama Univ.)
  • Ick Ho Whang (ADD)
  • Augie Widyotriatmo (Bandung Inst. of Tech.)
  • Hyun Soo Woo (KIMM)
  • Yoji Yamada (Nagoya Univ.)
  • Teruo Yamaguchi (Kumamoto Univ.)
  • Guang-Hong Yang (Northeastern Univ.)
  • Soon Yong Yang (Univ. of Ulsan)
  • Ji Sup Yoon (KAERI)
  • Woon Jong Yoon (Univ. of Washington)
  • Wonpil Yu (ETRI)
  • Youmin Zhang (Concordia Univ.)